image_750x_6078374b9707f

May Global Medikal Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Üyeleri: Ali Akkaya, Sevgi Uluçay ile Röportaj Gerçekleştirdik!

  • Sorularımıza geçmeden önce bizlere firmanızdan bahseder misiniz?

May Global Medikal ürün portföyü dahilinde Yurtiçi ve yurtdışı pazarına yönelik sağlık kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu medikal ürünlerin üretim, tedarik, lojistik başta olmak üzere ve tüm operasyonel süreçlerini sağlamaktadır. Geçmişten getirdiği bilgi ve tecrübeyi, teknolojiyi yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren ekibi ile harmanlayarak, tıbbi cihaz sektöründe uluslararası düzeyde hizmet vermeyi amaçlamaktadır ve bu amaçla, düzenleyici yasa ve standartlar çerçevesinde müşterilerine yüksek kaliteli ürün ve hizmeti zamanında sunarak, memnuniyetlerini üst düzeyde tutma hedefiyle kendini sürekli iyileştirmektir.

  • Konularında Dünya’nın lider firmalarının ürünlerinin Türkiye’de ki satış ve satış sonrası hizmet etkinliklerini yürütmektesiniz. Distribütörlüğünü yaptığınız firmalardan ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Sağlık sektörü tüm Dünya’da değişiyor. Biz de bu sektörde aktif çalışan bir firma olarak bu dönüşümün en yakın parçası olup, katkı sağlayan ve kendi alanlarında öncü firmaları Türkiye’de temsil edebilmekten son derece gururluyuz. Daha önce aktardığım gibi ana faaliyet alanlarımız var, çalışanlarımız da bu uzmanlık alanlarına göre kendi içinde gruplanarak ayrılıyorlar, Yoğun Bakım ekipmanlarından sorumlu olan kişi ile ameliyathane cihazları sistemlerinden sorumlu kişiler birbirinde farklı.

Bu tarz bir yapı ile daha konsantre ve uzman olup, hekimlerimize en doğru bilgilerle ulaşıyoruz. Yüksek teknolojisi ile FDA onaylı yerli ürün gruplarımızdan, Alman teknolojisine ve Amerikan ürünlerine dek Dünya’nın öncü ve en iyileriyleyiz. Markalarımızdan bahsetmek gerekirse; Bbraun Aesculap, Coloplast, Smiths , Portex, Arrow , Masimo, Avanos,Inspired, Bioeksen, Biosys ve KAF ana ürün gruplarımızı oluşturmaktadır.

  • Satış öncesi ve sonrası müşteri odaklı çalışan bir firmasınız. Müşterilerinizin gerçek ihtiyaçlarının belirlenmesinde, proje ve planlama çalışmalarında ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

May Global Medikal hem müşteri hem de insan odaklı bir firmadır. Medikal sektörde çok uzun yıllardır var olabilme ve kalıcı ve istikrarlı büyüme hedeflerimizi gerçekleştirme hedefimizin en önemli maddesi müşteri memnuniyetidir. Bizimle aynı vizyonda ve kendi kulvarlarında da Dünya’nın en iyi markaları ve en iyi Ar-Ge’lerine sahip olan firmalar ile çalışmaktayız. İhtiyaç halinde ilk akla gelen firma olmak, faaliyetlerimizin ana maddesidir.

Bu sebeple sadece satış planı ile hareket etmek bizim için hiçbir zaman yeterli değildir. Müşterinin ihtiyacının ne olduğunu tam olarak anlamak, uygun seçenekler sunmak ve bunları değerlendirmek bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek, sadece rekabet koşullarına değil müşterinin isteklerine ve nasıl bir hizmet beklediğine odaklı bir anlayışla yönetilebilir. Bu sebeple önce kendimizden yola çıkmaktayız. MAY Global Medikal; dinamik, sinerjisi ve iletişimi yüksek, ürünlerini iyi tanıyan, sürekli eğitimlerle yenilenen, tecrübeli, her zaman ulaşılabilir, yeniliklere açık, büyük ve güçlü bir ekiptir. Bu sebeple müşterilerimizin bize 7/24 ulaşabileceği tüm iletişim kanalları açıktır. Müşteri size güven duymalı. Bunun için de çalışkan, samimi ve dürüst olmalısınız. Önce insan ve insan sağlığını hedef almaktayız. İşte bizim mottomuz bu ve ekibimizde olmasını istediğimiz de bu.

  • İhracat alanında iş birliği yaptığınız ülkeler konusunda nasıl bir noktadasınız?

Pandemiyle birlikte özellikle son dönemde Avrupa ve ABD artık tek kaynaktan tedariki riskli bularak başka ülkelerden de Çin’e alternatif olarak kaliteli, sürekliliği kesilmeyen tedarik kaynaklarına yöneldi. Burada en kuvvetli adaylardan biri Türkiye. Bu sektörümüz için bir fırsat.

Bu alanda medikal tekstil başta olmak üzere birçok yerli medikal ürün gruplarının dünyadaki birçok ülkeye ihracatını yapıyoruz. Yerli ürünlerin üretiminin desteklenmesi ile Türkiye’de imal edilen ürünlerin uluslararası sahaya açılmasında aktif rol almaya çalışıyoruz. İş birliği görüşmelerimiz ve pazar altyapı hazırlıklarımız, Avrupa ve ABD’den uzun dönemli çok güçlü kontratlar devam etmektedir. Şu anda 15 ülkeye sürekliliği olan kontratlar ile ihracat yapıyoruz. Bu ülkeler arasında; Almanya, Fransa, Romanya, İspanya, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Kuzey Afrika Ülkeleri ile BAE yer alıyor. Türkiye’nin son yıllarda en hızlı büyüyen medikal ihracat firmalarından biri olma yönünde iddialıyız. Amacımız bu iddiamızı kalıcı ve istikrarlı büyümelerle sürdürebilmektir. Ülkemiz adına gurur verici olan bu büyüme ivmemizde son yıllarda medikal ürünlerin üretimi konusunda sektöre sağlanan desteklerin de önemli payı bulunuyor.

  • Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Çok yakında Türkiye’de yüksek teknolojili medikal cihaz üretiminin tedarik zincirinde önemli stratejik bir ortak olarak karşınıza çıkacağız. Bu gurur verici gelişmeler ile ülkemize ve özellikle gelişen dış ticaretimize May Global Medikal Ticaret A.Ş. olarak katkımız; ödev, görev ve sorumluluklarımızla bir bütündür. Bu doğrultuda hali hazırda zorlu pazar şartları, içerisinde bulunduğumuz konjonktür ve zamana bağlı olarak ülkemizde faali- yet gösteren sektörümüzdeki kuruluşlara istikrar ve sürdürülebilir başarı diliyoruz.