ABD, Covid-19 Aşılama Sürecinde Smıths Medical ile Anlaştı

Küresel medikal cihaz üretiminde önde gelen Smiths Medical, bugün Amerikan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Ofisi ve Savunma Departmanı Katılım Programı-Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Yönetimi (JPEO-CBRND) bünyesinde yer alan Üst Düzey Biyomedikal Araştırma ve Geliştirme Otoritesi (BARDA) ile stratejik kamu-özel partnerliğini duyurdu.

COVID-19 aşılama sürecinde devleti destekleme amacıyla başlayan partnerlik kapsamında New Hampshire, Keene’de yer alan Smiths Medical yerleşkesinde entegre hipodermik iğne ve şırınga üretimi yapılıyor.

Smiths Medical, yetkili distribütörü Marathon Medical’in de üretim yapması ile ilgili talep aldı ve BARDA IDIQ anlaşması kapsamında 78.6 milyon şırınga ve iğne ünitesi üzerinde çalışılacak. Buna ek olarak, BARDA, JPEO-CBRND ile işbirliği içerisinde, 20 milyon dolardan 38 milyon dolara kadar ek bütçe sağlayarak Smiths Medical ile ileriye yönelik bir proje olması açısından New Hampshire, Keene’de üretim operasyonu için yatırım yaptı. Bu partnerlik, Smiths Medical’in iğne üretim kapasitesini yılda 125 milyon üniteye kadar çıkaracak. Federal hükümet, bu genişletilmiş kapasiteye ulaşmayı özellikle COVID-19, grip aşıları ve gelecek pandemiler için aşılama çalışmaları açısından öncelikli olarak hedeflemektedir.

Smiths Medical’in sektör lideri EDGE™ Güvenli Hipodermik Aletler teknolojisi ile bir araya gelen ileri seviye güvenli Needle-Pro® EDGE™ Hipodermik iğnesi, diğer hipodermik güvenli iğne cihazlarına göre ilaçtan maksimum verimi almayı ve enjeksiyon yaralanmalarını minimuma indirgemeyi sağlayarak diğer hipodermik güvenli iğne cihazlarının ve konvansiyonel iğnelelerin önüne geçiyor.

Smiths Medical CEO’su JehanZeb Noor; “Smiths Medical, COVID-19 ile mücadelede hızla yükselmekte ve hem şimdi hem de gelecekteki COVID-19 aşılamasında hasta tedavisine katkı sağlamaktadır. Son 6 ayda, Smiths Medical sağlık endüstrisinde ventilatör üretimi, infüzyon pompaları, periferal kateter ve diğer solunum ürünleri gibi COVID-19 hastalarında gerekli olan tedavide kullanılan ürünler geliştirdi. Mevcut küresel kriz bizim hasta hizmeti ve sağlık endüstrisine dair kültürümüzü değiştirdi ve sağlamlaştırdı. BARDA ödülü şirket tarihimiz için oldukça önemli bir ödül ve bizler de ABD’de milyonlarca hayatı kurtarmaya, onların hayatını iyi yönde etkilemeye yardımcı olmak için tüm gücümüzle çalışacağız.” diye belirtti.